Engin Yigit

Yarım Kalan Hayaller/ PAKTÜRK Okulu Krizinin Arka Planı ve Türk Öğretmenlerin Yaşadıkları


Yıllar önce Muhammed İkbal’in memleketine, Pakistan’a gittiler okullar açtılar, çok sayıda öğrenci yetişirdiler. Pakistanlıların gönlünde taht kurdular, unutulmayacak hatıralara imza attılar. Ta ki haramiler tarafından Pak-Türk okulları gasp edilene kadar.

 

Kitap, 1995 yılında büyük idealler ve umutlar üzerine kurulmuş, temelinde sevgi, duvarlarında kardeşlik, iyilik ve eğitim ile yaşatma arzusu olan, Pakistan’ın en prestijli okulları arasına girerek adından sıkça söz ettiren Pak-Türk okullarının ve bu kurumlarda öğretmenlik yapan Hizmet gönüllüsü eğitimcilerin son yıllarda yaşamış olduğu mağduriyetleri ve sıkıntıları konu ediniyor.

 

Bunun yanında kitap, bu dönemin ve yaşanan olayların gelecek nesillere sağlıklı aktarılabilmesi adına projeksiyon tutan, öğrencileri, velileri ve öğretmenleri ile yaşanılan hak mücadelesini detayları ile anlatırken, Türkiye ve Pakistan devletlerinin baskı, sindirme ve oynadıkları ayak oyunlarını da tüm boyutları ile ortaya koyuyor.

 

Engin Yiğit’in kaleme aldığı bu kitapla, Pakistan’da yaşanan tüm olayları detayları ile öğrenebilir, Pak-Türk okulları ve Türk öğretmenlerin yaşadıklarını, perde arkasını okuyabilir ve olaylar hakkında daha teferruatlı bilgi sahibi olabilirsiniz.


Apple Books


Google Books


Interrupted Dreams/ Backdrop of PakTurk Schools Crisis and Turkish Educationists’ Experiences 


(Coming soon)

 

Many years ago, they migrated to Pakistan, Muhammad Iqbal’s homeland, opened schools and educated thousands of students. While these selfless educationists blazed many trails and forged indelible memories, Pakistanis enshrined them in their hearts… until the day the PakTurk schools were usurped by thieves.

 

The book chronicles the recent victimizations and troubles meted out to the Hizmet-inspired education volunteers taught in the PakTurk educational institutions which – since their founding in 1995 on great ideals and hopes – rose on the foundations of love, bulwarks of unity, exemplars of integrity and the endeavor for revival through the tongue of education, carving a name for themselves by becoming one of the most prestigious schools in Pakistan.


The book details the recent mistreatments and difficulties experienced by Hizmet-inspired education volunteers who worked as teachers in the PakTurk educational institutions. Since their establishment in 1995 on the basis of lofty ideals and hopes, these institutions have built themselves a reputation as one of the most prestigious schools in Pakistan by upholding the values of love, unity, ideal, and integrity.

 

While describing in detail the struggle for rights with students, parents and teachers and turning the limelight on the incidents for a constructive mention to the future generations, the book also reveals the oppression, intimidation and intrigues enacted by the Turkish and Pakistani authorities.

 

With behind-the-scenes accounts from the persecution of the PakTurk educational institutions and the Turkish educationists, Engin Yiğit provides you a detailed insight into all events.